Genel

Çeşitlilik Vizesi (DV) 2023 Başvurusu

Halk arasında “Green Card Çekilişi” olarak bilinen Çeşitlilik Vizesi (Diversity Visa) başvuruları her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayı başından Kasım ayı başına kadarki sürede kabul edilecek. 2021 yılında yapılan başvurunun adına kısaca DV-2023 deniyor. Bunun nedeni, çekilişi kazanmanız durumunda vizeyi 2023 mali yılı (2022 Ekim-2023 Eylül) içinde alabilecek olmanız. Bu konuda bilgi vermek ve bazı uyarılar yapmak için bu yazıyı yazmanın iyi olacağını düşündüm.

Öncelikle en önemli bilgiyi yazalım:

Green card çekilişi başvurusu resmi siteden ücretsiz yapılır. Kesinlikle aracı kurumlarla çalışmanızı, bu kurumlara kişisel bilgilerinizi vermenizi önermiyorum. Kendiniz çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Başvuru ile ilgili tüm bilgileri benim de üyesi olduğum Yeşilkart Forum web sitesinden bulabilirsiniz. Aşağıdaki linkleri takip ederek ilgili sayfalara gidip okumanızı, videoları izlemenizi tavsiye ederim:

ABD ve Çeşitlilik Vizesi hakkında genel bilgi

Çeşitlilik Vizesi başvurusu yapabilmek için gerekli şartlar

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru fotoğrafı ile ilgili bilgiler

Ücretsiz Green Card Çekilişi Başvurusu Nasıl Yapılır? (Başvuru Adımları)

Resmi Başvuru Sitesi: https://dvprogram.state.gov/ (Şu anda başvurular kabul edilmiyor, Ekim ayı başından itibaren aktif olacak)

Herkese şimdiden bol şans diliyorum. İşini şansa bırakmak istemeyenler EB-3 süreciyle ilgili yazımı okuyabilirler.

  1. Şu ana kadar Türkiye'deki üniversitelerden mezun olup denklik alamayan birini duymadım. Hepsinin denkliği var diye düşünüyorum.

  2. Ben 4 yıllık hemşirelik okuyup Amerika da hemşirelik yapmayı düşünüyorum fakat araştırıp bulamadigim bir sorum vardı okuduğum üniversitenin bir önemi…

  3. İki yıl deneyim sadece Texas eyaleti için gerekli. New York eyaleti deneyim istemiyor. Sponsor olacak ajanslar genelde bir yıl kadar…

  4. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacaktı sizce burada bir üniversite okurken Amerika’da bir üniversiteye transfer olsam(yatay geçiş deniliyor…

  5. Travel nurse olmak için normal bir RN lisansı ve bu alanda çalışan bir ajansla çalışmak yeterli. Çok özel bir şey…