RN Lisansı Süreci

ATT Öncesi ve Jurisprudence Sınavı

Texas BON başvurularını yaparken sıralamanın önemini daha önce yazmıştım. Ben bu konuda bazı yanlışlar yaptığım için sürecim çok verimli işlemedi. Birkaç kez Texas BON’a e-posta gönderdim, ancak genelde yanıt alamadım. Bu nedenle telefonla sormak zorunda kaldım.

txbon-status

ABD’de Board of Nursing (BON) denen kurumlar devlet kurumları, bu nedenle bizdeki devlet kurumları gibi. Telefonla her aradığımda en az 30 dakika bekledikten sonra ya pes ettim ya da biraz daha bekleyip görüşmeyi başardım. Neyse ki aramaları Skype üzerinden yapıyordum, çok masraflı olmadı.

Başvuruyu yollayıp ücreti ödedikten sonra yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz listeniz yayınlanıyor. Başta tüm hanelerin yanında Not Completed yazıyor. Zamanla süreciniz işledikçe burada ilgili işlemin tamamlandığı tarihler yazmaya başlıyor.

Ben tüm belgelerimi ve başvurularımı birlikte yolladığım için bazıları Texas BON’da dosyam açılmadan ulaşmış oldu. Henüz bir dosyam olmadığı için de bunları bir kenara koymuşlar, daha sonra da bakma gereği duymamışlar. Yaptığım telefon görüşmeleri sonrası hepsi halloldu.

Şu anda ATT (Authorization to Test) belgesi almak için tek eksiğim Nursing Jurisprudence Ezamination olarak görünüyor. Bu sınav Texas BON web sitesi üzerinden yapılıyor. Herhangi bir ek sınav ücreti ödemiyorsunuz. Sınav Texas BON yasa ve yönetmelikleri ile ilgili, hukuki bir sınav. Hemşireleri ilgilendiren yasa, yönetmelik ve kuralları bildiğinizden emin olmak için yapılıyor. Sınav için gereken tüm bilgiler web sitesinde var. Sınavı kendi bilgisayarınızın başında, isterseniz bu yönetmeliklere bakarak yapabiliyorsunuz. Geçemezseniz ertesi gün tekrar alma hakkınız var.

Ben şu anda bilinçli olarak bu sınavı erteliyorum. Çünkü sınavı geçer geçmez ATT onayım gelebilir. Bu da 75 gün içinde NCLEX’e girmemin gerekeceği anlamına geliyor. Henüz sınav hazırlıklarım tamamlanmadığı için biraz zaman kazanmak adına bekliyorum.

  1. Şu ana kadar Türkiye'deki üniversitelerden mezun olup denklik alamayan birini duymadım. Hepsinin denkliği var diye düşünüyorum.

  2. Ben 4 yıllık hemşirelik okuyup Amerika da hemşirelik yapmayı düşünüyorum fakat araştırıp bulamadigim bir sorum vardı okuduğum üniversitenin bir önemi…

  3. İki yıl deneyim sadece Texas eyaleti için gerekli. New York eyaleti deneyim istemiyor. Sponsor olacak ajanslar genelde bir yıl kadar…

  4. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Bir sorum daha olacaktı sizce burada bir üniversite okurken Amerika’da bir üniversiteye transfer olsam(yatay geçiş deniliyor…

  5. Travel nurse olmak için normal bir RN lisansı ve bu alanda çalışan bir ajansla çalışmak yeterli. Çok özel bir şey…