GÜNCELLEME (TEMMUZ 2020)

Bu yazının içeriğini kontrol edip değiştireceğim. 15 Haziran 2020 itibariyle TXBON da diğer bazı eyaletler gibi online başvuru sistemine geçiş yaptı. Ayrıntılar https://www.bon.texas.gov/texasnurseportal/

Daha önce Amerika’da hemşirelik yapmak için neler yapmak gerektiğini kabaca yazmıştım. Bu kez Texas eyaleti için yaptığım başvuruları ayrıntılı olarak yazmak istiyorum. Bana gelen sorular genelde “ayrıntılı bilgi” isteyen türde oluyor.

Bu bilgiler zaman içinde değişebilir, güncellenebilir. Bu nedenle her zaman Texas BON, CGFNS, IdentoGO web sitelerine girerek yönergeleri okumanızı öneririm.

Öncelikle Texas BON (Board of Nursing) web sitesine girerek başvuru için gerekli şartları öğreniyoruz. Bu sayfada “International Candidates” bölümüne bakmamız gerekiyor. Nelerdir şartlar?

Her birini ayrıntılı olarak anlatmadan önce kısa bir liste yapmak yararlı olur.

 • Başvuru formu
 • Başvuru ücreti (şu anda 125 USD)
 • Sabıka kaydı (Criminal history report)
 • İngilizce sınav sonucu
 • Credential Evaluation Service (CES) raporu
 • Verification of Licensure (VOL) raporu
 • Mezuniyet sonrası 2 yıl çalıştığını gösteren belge

Başvuru Formu

Texas BON web sitesinden “Application by NCLEX-RN Examination for Registered Nurses” adlı formu bulup indiriyoruz. Çıktısını aldıktan sonra form üzerindeki açıklamalardan yararlanarak kendi bilgilerimizi giriyoruz.

Notlar:

 • Social security number (sosyal sigorta numarası) varsa girin, yoksa boş bırakın.
 • Type of basic RN education program için Türkiye’deki lisans mezunları Baccalaureate Degree işaretliyor.

Başvuru Ücreti

125 USD’lik 100 USD’lik ücreti Texas BON’a posta çeki olarak göndermeniz gerekiyor. Kredi kartı veya banka havalesi ile ödeyemiyorsunuz. Gereksiz bir zahmet oluyor ama yapacak bir şey yok. Ben, Amerika’daki bir arkadaşım aracılığı ile yolladım. En pratik yol bu oldu.

Sabıka Kaydı

Texas BON’a e-posta yollayıp bir parmak izi kartı (fingerprint card) istiyorsunuz. Birkaç hafta sonra elinize ulaşıyor. Bu kartı katlamadan, kırıştırmadan saklayın. Daha sonra parmak izinizi düzgünce bu karttaki yerlere basmanız gerekecek. Ben bunun için Emniyet’e gittim, Olay Yeri İnceleme biriminde birinden rica edip mürekkep ile parmak izimi almasını sağladım. Aslında çok kolay bir iş ama biraz el yatkınlığı gerekiyor.

Daha sonra IdentoGO web sitesine girip yönergeye göre kayıt oldum. Ödemeyi (yaklaşık 40 USD) yaptıktan sonra sonuç ekranının çıktısını alıp parmak izi kartımla birlikte bir zarfa koyup IdentoGO’ya gönderdim (Texas BON’a değil!!). IdentoGO gerekli incelemeyi yapıp Texas BON’a sabıka kaydınızı iletiyor.

İngilizce Sınav Sonucu

Texas BON İngilizce için TOEFL veya IELTS sonuçlarını kabul ediyor. Ben IELTS’a girdiğim için sınav sonuç belgemin aslını başvuru formuyla birlikte gönderdim. Gerekli olan en düşük puanları BON web sitesinde bulabilirsiniz. (Şu an için IELTS ortalama 6.5, her bölümden en az 6 isteniyor).

İngilizce sınavınız genelde 2 yıl süreyle geçerli oluyor. IELTS sınav türlerinden Akademik olana girmelisiniz.

Credential Evaluation Service (CES) Raporu

Bu hizmeti alabileceğiniz 3 farklı kurum var: CGFNS, ERES, IERF. En iyi bilinen ve güvenilen kurum olarak gördüğüm için CGFNS’yi seçtim. Bu hizmetin 350 USD civarı bir ücreti var.

Öncelikle CGFNS web sitesinde bir hesap açıyorsunuz. Daha sonra CES raporu almak için seçim yaptıktan sonra gerekli bilgileri site üzerinden giriyorsunuz. Sitede size özel bir form oluşturuluyor, bu formu indirip çıktısını alıyorsunuz. Bu çıktı üzerindeki bazı bölümleri mezun olduğunuz kurumda doldurtup, yine o kurum adına CGFNS’ye yollatıyorsunuz. Yani bunu kendiniz göndermiyorsunuz.

Form dışında sizden lise diploması, lisans diploması ve transkript (ve gerekirse bunların İngilizce çevirileri) de istenecek.

Verification of Licensure (VOL) Raporu

Türkiye’de hemşirelik lisansı için mezuniyet yeterli olduğundan bu belgeye gerek yok. Zaten CES raporunda bu durumu açıklayan bir metin oluyor. Bir şey yapmanız gerekmiyor.

Mezuniyet Sonrası 2 Yıl Çalıştığını Gösteren Belge

Çalıştığınız kurumdan, mümkünse İngilizce olarak (yoksa çevirisiyle birlikte) almanız gerekiyor. Hangi bölümde, ne görevle çalıştığınız ve tam/yarı zamanlı çalışma durumu belirtilmeli.

Belgeleri Hazırlama ve Gönderme Sırası

Belgeleri gönderme konusunda zamanlama ve sıralama önemli. İşlemlerin daha iyi yürümesi için böyle olduğunu düşünüyorum. Benim önerim:

 1. İngilizce sınavına girerek yeterli puanı alın.
 2. CGFNS başvurunuzu yapın, belgeleri toplamaya başlayın.
 3. CGFNS’ye belgeleri yolladıktan sonra Texas BON’dan bir parmak izi kartı isteyin.
 4. Texas BON başvuru formunu ve ücretini, ayrıca 2 yıl çalışma ve İngilizce sonuç belgesini de yollayın.
 5. IdentoGO başvuru yapın, ücreti ödeyin, parmak izi kartınızı yollayın.

Bundan sonra tek yapmanız gereken sürecin işlemesini beklemek. Texas BON size bir ATT (Authorization To Test) belgesi gönderecek. Bu belgeyi aldıktan sonra 75 gün içinde NCLEX’e girmeniz gerekiyor. Bu nedenle süreci beklerken sınava hazırlanmanız iyi olur.

NCLEX-RN sınavını Pearson firması düzenliyor. Size en uygun sınav yerini ve sınav tarihini seçebilirsiniz. Sınav ile ilgili bilgileri şu yazıda vermiştim.

Sınavı geçtikten sonra Texas BON size bir RN lisansı verecek. Bundan sonra bir iş bulup çalışma vizesi almak için başvuru yapmanız gerekecek.

Şimdiden başarılar diliyorum!