E-postayla ATT (Authorization to Test) bana ulaştıktan sonra Pearson VUE web sitesinden sınav günümü belirledim. 75 günlük süremin son günü olan 29 Ağustos’ta, Houston’daki Pearson sınav merkezlerinden birinde olacak şekilde saat 13:00’e randevu aldım. Sınav günü belli olduktan sonra motivasyonum da biraz daha arttı.

Sınava hangi kaynaklarla ve nasıl hazırlandığım ile ilgili ayrı bir yazı yazdım.

Sınav merkezine randevu saatimden 1 saat kadar önce varmıştım. Kaydımı yaptılar, sınav ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptılar. İstersem sınava erken başlayabileceğimi söylediler. Ben de erkenden bitirip gitmek istediğim için kabul ettim. Sınav merkezinde yaklaşık 30 kişi aynı anda sınav yapıyordu. Herkes yan yana bilgisayarlarda farklı sınavlar yapıyordu. Şansıma beni bu odanın yanındaki ayrı bir bölmede, tek başıma bir bilgisayara verdiler. Kolayca dikkati dağılan biri olduğum için bu durum iyi oldu. Bilgisayar kısa bir eğitim yaptıktan sonra sorulara sormaya başladı.

Sınava çok iyi hazırlandığımı malesef söyleyemem. Sorular geldikçe pişmanlık duymaya başladım, çünkü sorulan konular ile ilgili neredeyse hiçbir bilgim yoktu. Sanki gelen soruların hepsini yanlış yapıyormuşum gibi bir hisse kapıldım. İlk 40-50 sorudan sonra sorular çok kolay gelmeye başladı, ancak kısa bir süre sonra tekrar zor sorular geldi. Soru numarası 75 olduğunda çok heyecanlıydım, çünkü bu minimum soru sayısı, eğer çok iyi veya çok kötü durumdaysanız bilgisayar bu sorudan sonra sınavı bitirebiliyor. 76. soruyu görünce rahatladım, çok iyi olmadığımı biliyordum ama çok kötü olmadığımı da öğrenmiş oldum. 100 numaralı soruya geldiğimde bilgisayar bana mola alabileceğimi söyledi, ben de molamı kullanmaya karar verdim. Dikkatim dağılmıştı ve tuvalete gitmem gerekiyordu. Yaklaşık 5 dakika içinde molamı tamamlayıp geri döndüm. Soruları yanıtlamaya devam ettim. 140 numaralı soruyu yanıtladıktan sonra bilgisayar sınavı durdurdu ve bana bir anket verdi. Anketi tamamladıktan sonra görevliye işaret ettim ve gelip beni dışarı aldı. Pasaportumu ve telefonumu teslim edip çıkabileceğimi söyledi.

Nasıl sorular geldi? Öncelikle sorular ve sınav ekranı Uworld ile hemen hemen aynıydı. Çok sayıda öncelik sorusu geldi. Yaklaşık 5-6 tane EKG strip sorusu vardı. Ayrıca bazı soruların sorma şekli değişerek tekrar sorulduğu dikkatimi çekti.

Sınav sırasında seviyeniz ne olursa olsun size uygun olan en zor sorular soruluyor. Bilgisayar bir algoritma sayesinde, verdiğiniz yanıtlara bakarak sizi gerekli zorlukta sorularla karşılaştırıyor. Yani sınava giren herkes sınavdan çıktığında kendisini kötü hissediyor. Bende de böyle oldu. Sınavdan çıktığımda kesinlikle kaldım diye düşündüm. Ama 48 saat sonra Quick Results ekranında Pass yazdığını görünce çok şaşırdım ve çok mutlu oldum. Sınavdan 3-4 gün sonra da BON web sitesinde lisansımın onaylandığını gördüm.

ABD dışında eğitim alıp da NCLEX’e girenlerin %37’si ilk girişte geçebiliyor. İstatistiklere şuradan bakabilirsiniz: www.ncsbn.org/exam-statistics-and-publications.htm

Sınava hazırlanan herkese başarılar diliyorum.