Uzun zamandır yazı yazamadım, video da paylaşamadım. Gelen mesajları yanıtlamak dışında pek bir şey yapamadım. Geçen zamanda neler olduğundan bahsederek geri dönmüş olayım dedim.

Yüksek Lisansı Tamamladım

2011 yılında başladığım ve uzun süre ilgilenmediğim yüksek lisansımı sonunda tamamladım. Mayıs ayında yüksek lisans tez savunması için İstanbul’a geldim. Araştırmamı uzaktan halledecek şekilde planlamıştım. Neyse ki hepsi halloldu ve mezun oldum. Yüksek lisansın bana doğrudan bir yararı olmayacak aslında, buna uygun bir pozisyona geçmediğim sürece sadece adımın sonuna eklediğim bir MSN uzantısından ibaret kalacak. Ancak uzun süredir uzak durmaya çalıştığım yönetim pozisyonlarına ilgi duymaya başladım. İş yerindeki yöneticimin de yönlendirmesi ve desteğiyle bir “assistant nurse manager” pozisyonuna başvurdum. Yönetim kısa zamanda beni iş görüşmesine çağırdı ve benim bu pozisyona uygun olduğumu söylediler. Henüz işe alım süreci tamamlanmadı ancak büyük ihtimalle bir ay içinde bu yeni pozisyona geçerek şu anda çalıştığım birimin sorumlusu olacağım. Böyle bir şeye kendimi hazır hissetmem çok uzun sürdü.

OCN Sertifikasını Aldım

Bu kısım biraz komik oldu aslında. Uzun yıllardır onkoloji alanında çalışıyorum ancak birlikte çalıştığım arkadaşlarım bana OCN’i öylesine zorlu bir sınav olarak anlattı ki aylarca çalışıp hazırlanmam gerektiğini düşünüyordum. O nedenle de bu sınavı uzun süre erteledim. Her neyse, çalıştığım hastanenin ONCC FreeTake anlaşması vardı, yani sınava bir defa ücretsiz girebiliyorsunuz. Geçerseniz hastane sınav ücretini ödüyor, geçemezseniz herhangi bir ödeme yapmıyor. Sınav stresi ve heyecanı nedeniyle sorun yaşayanlar için böyle bir şey yapılmış. Ben de bu şekilde başvuru yaptım, sınava hazırlık için kaynaklar toplamaya başladım. 80 dolara ONS Core Curriculum Kitabını aldım, 220 dolara ONS’in online sınav hazırlığı setini aldım. Ayrıca çalıştığım hastanenin 2 günlük OCN hazırlık kursuna katıldım. Kitaba ve online sete çalışmaya fırsat olmadan sınav zamanı geldi. Çalışmamış olsam da denemek için girdim. Ancak tuhaf bir şey oldu ve sınavı geçtim! Ertesi gün de sertifikamı aldım. Şimdi elimde çalışılmayı bekleyen bir kitap ve online set kaldı. Kitabı eBay üzerinden 50-60 dolara satmayı düşünüyorum. Online seti de zaten hastanenin bana verdiği eğitim bütçesinden almıştım. Bu iş de böylece hallolmuş oldu. Arkadaşlarımı dinlemeyip kendime güvenerek sınava daha önce girmiş olsaydım Temmuz ayında sertifikası olan hemşirelere verilen 1500 dolarlık primi alabilecektim, ancak bunu kaçırdım. Neyse sağlık olsun diyelim.

Ek İşler

Hemşireler için ek iş fırsatlarını araştırmaya ve ek işler yapmaya başladım. Haftada 40 saat çalıştığım için böyle şeyler için de vaktim kalıyor. Haftada 8-12 saat ek iş yaparak haftalık 400-600 dolar ek gelir elde etmek mümkün. Çok çeşitli işler ve ücretler var. Bu konuyla ilgili bir yazı veya video hazırlamayı düşünüyorum.

Şimdilik olan bitenler ile ilgili yazacaklarım bu kadar. Paylaşım yapmak konusunda biraz daha aktif olmaya çalışacağım. Herkese başarılar ve kolaylıklar diliyorum.