Güncelleme: Önüme çıkan bir fırsatı değerlendirdim ve yönetici hemşire pozisyonunda çalışmaya başladım. Şu ana kadar her şey yolunda gidiyor ve yönetici olarak çalışmayı seviyorum. Bu şekilde devam ederse kariyer planımı yönetim yönünde yapabilirim. (Nisan 2020)

Artık Amerika’daki mesleki hayatımda bir yılı doldurdum, çalıştığım bölüme de iyice uyum sağladım. Hayatım düzene girdi. Yeni yıla girmişken artık yeni hedefler koymanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Hayatımın hiçbir döneminde çok çalışkan bir öğrenci olmadım, ama hedeflerime ulaşmak için neler yapmam gerektiğini biliyorum:

 1. Bir hedef belirle
 2. Hedefe ulaşmak için gerekli şartları ve adımları belirle
 3. Bu şartları sağla ve adımları uygula

Şu an kendime bir hedef belirlemiş durumdayım:

 1. Hedef: FNP (family nurse practitioner) olmak
 2. Gerekli adımlar:
  1. FNP yüksek lisans programını bitir
   1. Okul belirle: UT  
   2. Başlangıç zamanı: 2019 yazı (tercih edilen başlama dönemi yaz olduğu için, 2018 yazı için hedefim OCN sertifikası almak olduğundan başlamaya hazır değilim)
   3. Eğitim süresi: 7 dönem (yarı zamanlı eğitim için, yaz dönemi ile birlikte yılda 3 dönem, toplamda iki buçuk yıl)
   4. Eğitim ücreti: Ücretsiz (toplam okul ücreti 13 bin dolar, çalıştığım kurum yıllık 5 bin dolara kadar okul ücretimi karşılıyor)
  2. FNP sertifika sınavını geç. (ANCC veya AANP)
  3. FNP olarak iş bul

Böyle bir liste oluşturduktan sonra bu hedeflere ulaşmak için gerekli bazı ek adımları da belirlemek gerekiyor. Örneğin Türkiye’de yarım bıraktığım bir yüksek lisans eğitimi var. Bunu bitirmek maalesef FNP yüksek lisans programının yerini tutmuyor ama almam gereken toplam kredi sayısını düşürebilir. Yukarıda yazdığım başlangıç tarihine kadar bunu bitirmeyi hedefliyorum. Bitiremezsem de zaten atılmış olacağım.

Bir başka konu, yukarıdaki eğitim yarı zamanlı olsa bile özellikle staj dönemlerinde çok yoğun olacak. Tam zamanlı bir gündüz işinde çalışırken derslere ve staja gitmek, kalan zamanlarda ders çalışıp sunumlar hazırlamak çok zor olacak. Kendimi bedensel ve zihinsel olarak bu döneme hazırlamam gerekecek. Eğitimin sonuna doğru staj saatlerim iş saatlerim ile çakışacağı için vardiyalı çalışabileceğim bir bölüme geçmem gerekebilir.

FNP olmak bana ne kazandıracak?

Bu kadar uğraşa değecek mi diye düşünüyor olabilirsiniz. RN olarak çalışma şartlarım ve gelirim gayet iyi. FNP olmak aslında bir sürü ek sorumluluk da getirecek. Bu hedefe ulaşana kadar 4-5 yıl daha RN olarak çalışmış olacağım. Türkiye’deki deneyimim ile birlikte toplamda 17-18 yıl ediyor. Bence kariyerimde bir basamak daha ilerlemenin zamanı gelmiş olacak. FNP olmak için gereken bilgi yükü ve sorumluluk beni zihinsel olarak uyanık tutacak.

FNP olarak gelirim de bir miktar artacak. Houston’da RN maaşları yıllık 100-110 bin dolar civarında en yüksek değerine ulaşıyor. Bundan sonra kariyerinizde ilerlemeden maaşınızın artması pek mümkün değil. NP olarak yıllık gelir 120-130 bin civarlarından başlıyor.

Ayrıca Türkiye’de hemşirelik alanında henüz böyle bir mesleki seviye bulunmuyor. ABD’de Türk NP’ler var ancak deneyimlerini paylaşanlar yok. Bu yolda ilerlerken yine deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Umarım sizler de kendinize hedefler belirlemişsinizdir. Öncelikle hedefinizi mümkün olduğunca somut hale getirin. “Yurt dışında hemşire olmak” gibi genel bir hedef olmasın. “Teksas eyaletinde RN olarak çalışmak” gibi daha somut hale getirin. Hedefinize ulaşmak için yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Gerekli adımları ve şartları belirleyin, planınızı yapın. Bu adımları uygulamaya başlayın.

Kendime ve sizlere yeni yılda başarılar diliyorum.